AGENȚIA PENTRU DEZVOLTARE REGIONALĂ VEST

Noutăți

Asociația ROREG lansează ghidul de selecție și deschide apelul de candidaturi pentru formarea rețelei naționale de consultanți certificați European Energy Award (eea) în România

Asociația Agențiilor pentru Dezvoltare Regională din România - ROREG, în […]

Mai mult
Regiunea Vest intră într-o nouă etapă de dezvoltare. CDR Vest a stabilit direcțiile strategice pentru următorul deceniu

Consiliul pentru Dezvoltare Regională Vest (CDR Vest) a aprobat principalele […]

Mai mult
Indisponibilitate platformă achiziții privați: https://beneficiar.fonduri-ue.ro

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest vă informează că a avut […]

Mai mult
Prima cohortă Vest Ventures Accelerator se încheie: investițiile scontate ajung la 1 milion de euro

Peste 100 de aplicații analizate, 15 săptămâni de accelerare, 35 […]

Mai mult
Arhiva
  1. Home
  2. /
  3. Noutăți
  4. /
  5. Moment istoric pentru România....

Moment istoric pentru România. Regiunea Vest devine prima din țara noastră cu un Program Operațional Regional propriu, avizat de Guvern și trimis la Comisia Europeană

18/05/2022

Guvernul României a avizat astăzi Programul Operațional Regional al Regiunii Vest, pentru exercițiul financiar 2021-2027, pregătit de către Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în premieră în calitate de Autoritate de Management.

„Pot să spun că e un moment istoric pentru noi și pentru România, în acest proces de descentralizare, pentru că, pentru prima dată în România, un plan de dezvoltare și o strategie regională sunt dublate de o resursă de finanțare pe măsura ambițiilor noastre la nivelul regiunii Vest”, a declarat directorul general al ADR Vest, Sorin Maxim.

Regiunea Vest devine, astfel, prima din România cu un Program Operațional Regional avizat de Guvern și trimis la Comisia Europeană. Din acest punct, negocierile pentru Programul Operațional Regional 2021-2027 se vor purta direct între ADR Vest și Comisia Europeană.

„Odată cu acest demers, se vor putea optimiza foarte mult procesele de relaționare cu beneficiarii, se vor putea simplifica documentațiile și modul în care interacționăm, vom putea urgenta timpii de reacție față de solicitările beneficiarilor, vom digitaliza foarte mult procesele și, nu în ultimul rând, vom putea să adaptăm mai bine proiectele la nevoile regiunii. Sper că această schimbare va fi dublată și de faptul că, în limbajul comun, nu vom mai vorbi de cheltuirea banilor europeni, ci de investirea lor”, a mai spus Sorin Maxim.

Se așteaptă ca Programul Operațional Regional 2021-2027 al Regiunii Vest să fie aprobat de Comisa Europeană în luna iulie a acestui an. Până la lansare, ADR Vest va continua pregătirea ghidurilor de finanțare și consultările publice pe teme de interes pentru potențialii beneficiari.

Versiunea Programului Operațional Regional 2021-2027 al Regiunii Vest aprobată de Guvernul României poate fi consultată aici.

© ADR Vest - Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest | realizat de DowMedia