AGENȚIA PENTRU DEZVOLTARE REGIONALĂ VEST

Noutăți

Trei investiții noi în educația din Hunedoara, finanțate prin Programul Regional Vest. Liceul „Traian Lalescu” și două grădinițe vor fi modernizate și dotate pentru generațiile viitoare

Hunedoara continuă să investească în educație. Reprezentanții municipiului de pe […]

Mai mult
Lansarea apelului „Sprijin pentru energie verde accesibilă și mobilitate nepoluantă - Mobilitate verde”, în cadrul PDDTJ

S-a deschis apelul „Sprijin pentru energie verde accesibilă și mobilitate nepoluantă - […]

Mai mult
26 de startup-uri au absolvit primul program de Pre-Accelerare Vest Ventures. De la idee la MVP în doar câteva săptămâni

Prima cohortă a programului de Pre-Accelerare Vest Ventures s-a încheiat […]

Mai mult
Se construiește o școală de la zero în Chișoda. Aproape 200 de copii vor învăța în săli de clasă noi, printr-o investiție realizată cu fonduri europene

Investiție importantă în infrastructura educațională din zona periurbană a Timișoarei. […]

Mai mult
Arhiva
  1. Home
  2. /
  3. Noutăți
  4. /
  5. Alte nouă blocuri de...

Alte nouă blocuri de locuințe reabilitate termic prin POR 2014-2020 la Timișoara

04/06/2019

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Vest și Primăria Municipiului Timișoara au semnat astăzi, 4 iunie 2019, contractele de finanțare pentru două proiecte de îmbunătățire a eficienței energetice în sectorul rezidențial.

Sunt proiecte în valoare totală de peste 8 milioane de lei, care prevăd reabilitarea termică a nouă blocuri de locuințe din municipiul Timișoara: 

  • Stelelor nr. 6, bl. T 20 (S+P+10E)
  • Aleea Cristalului 1, bl. 74, sc. D (S+P+8E)
  • Take Ionescu nr. 11-13, sc. A și B (S+P+10E)
  • Brândușei nr. 4 (S+P+4E)
  • Brândușei nr. 11 (S+P+4E)
  • Calea Torontalului nr. 66, bl. 119 (S+P+4E)
  • Felix nr. 23, bl. 75 sc. A+B (S+P+4E)
  • Liniștei nr. 17, bl. 92 (S+P+4E)
  • Aleea Cascadei nr. 1 (S+P+4E)

În total, 308 apartamente vor beneficia de un consum redus de energie prin implementarea celor două proiecte. Investițiile vor conduce la diminuarea consumului de energie pentru încălzirea locuințelor, reducerea emisiilor de CO2 și îmbunătățirea aspectului urbanistic.

Sunt prevăzute următoarele tipuri de intervenții: izolarea termică a pereților exteriori, înlocuirea tâmplăriei exterioare existente cu tâmplărie termoizolantă, închiderea balcoanelor cu tâmplărie termoizolantă, termoizolarea planşeului peste subsol și izolarea planșeului peste ultimul nivel.

Semnatarii contractelor au fost domnul Nicolae ROBU, primarul Municipiului Timișoara, și domnul Sorin MAXIM, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest - Organism Intermediar pentru POR 2014-2020 în Regiunea Vest.

***

Proiectele sunt finanțate prin Regio - Programul Operațional Regional (Regio-POR) 2014-2020, Axa prioritară 3 – Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiții 3.1 – Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul de locuințe. Operațiunea A – Clădiri rezidențiale.

Valoarea totală a celor două proiecte este de 8.062.565,62 lei, din care valoarea finanțării nerambursabile este de 4.815.228,03 lei.

***

La nivelul Regiunii Vest, în cadrul Regio - POR 2014-2020 au fost contractate până în prezent 462 de proiecte, în valoare totală de 605,09 milioane euro, cu o valoare a finanțării nerambursabile de 490,98 milioane euro.

***

Pentru informaţii suplimentare, nu ezitați să ne contactaţi: telefon/fax – 0256-491.981 / 0256-491.923; e-mail - office@adrvest.ro

© ADR Vest - Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest | realizat de DowMedia