AGENȚIA PENTRU DEZVOLTARE REGIONALĂ VEST

Noutăți

Termen prelungit pentru depunerea proiectelor de digitalizare dedicate firmelor din Regiunea Vest

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest anunță prelungirea termenului de depunere […]

Mai mult
BrAIn Library – hub de cunoaștere pentru adoptarea responsabilă a inteligenței artificiale

Inteligența artificială transformă rapid economiile, serviciile și modul în care […]

Mai mult
A fost lansat Green Line – sistemul de transport integrat care conectează toate orașele Văii Jiului

Locuitorii din această zonă, precum și turiștii vor beneficia de […]

Mai mult
Cartierul Nord din Caransebeș va fi modernizat cu sprijinul fondurilor europene

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Primăria Municipiului Caransebeș au semnat contractul […]

Mai mult
Arhiva
  1. Home
  2. /
  3. Noutăți
  4. /
  5. ADR Vest selectata in...

ADR Vest selectata in faza pilot a programului ”Regions for Economic Change” al Comisiei Europene

15/05/2007
ADR Vest selectata in faza pilot a programului ”Regions for Economic Change” al Comisiei Europene
    
In urma implementarii proiectelor pilot rezultate din Strategia Regionala de Inovare a Regiunii Vest (Centrul Regional de Inovare si Transfer Tehnologic -Tehimpuls, crearea unui Cluster ICT sau a unui Cluster Automotive) si ca urmare a unei solicitari din partea Presedintelui Consiliului pentru Dezvoltare Regionala, Mircea Molot, Comisia Europeana a hotarat sa desemneze Regiunea Vest ca regiune participanta in cadrul propunerii Regiuni pentru Schimbare Economica, prioritatea Inovare.

Astfel, Regiunea Vest a fost identificata ca regiune participanta in faza pilot a programului pentru prima prioritate “Bringing innovative ideas faster to the market” alaturi de alte regiuni din Irlanda, Marea Britanie, Olanda, Portugalia, Spania, Franta, Germania, Austria, Ungaria, Grecia, Polonia, Estonia, Suedia, Finlanda, Cehia, Slovenia, Belgia si Luxemburg.

Regiunea Vest si Regiunea Bucuresiti Ilfov au fost selectate in aceasta faza. Aceasta noua initiativa a Comisiei Europene isi propune sa intareasca contributia Politicii de Coeziune pentru a atinge obiectivele Agendei de la Lisabona care are in prim plan competitivitatea si cresterea economica si care intentioneaza sa transforme Uniunea Europeana bazata pe cunoastere in cea mai competitiva si dinamica economie din lume.
 

    

© ADR Vest - Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest | realizat de DowMedia