Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest a publicat în consultare publică […]
Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest a publicat în consultare publică […]
Aproape 15,8 milioane de euro sunt disponibili la nivel național, […]
Până la finalul acestei luni, antreprenorii din orașele Petroșani, Vulcan, […]
Într-o economie globală tot mai competitivă, Europa are nevoie de […]
Comisia Europeană a decis ieri, 17 septembrie, să lanseze o cerere de propuneri în valoare de 1 miliard EURO pentru proiecte de cercetare și inovare care să răspundă crizei climatice și să contribuie la protejarea biodiversității și a ecosistemelor unice ale Europei.
Cererea de propuneri a Pactului verde european finanțată din programul Orizont 2020, pentru care înscrierile se deschid astazi, 18 septembrie, va stimula redresarea Europei în urma crizei provocate de coronavirus, prin transformarea provocărilor ecologice în oportunități de inovare.
Se preconizează că proiectele finanțate în cadrul acestei cereri de propuneri vor avea rezultate cu beneficii concrete în zece domenii:
Opt domenii tematice care reflectă principalele fluxuri de lucru din cadrul Pactului verde european:
Și două domenii orizontale, consolidarea cunoștințelor și capacitarea cetățenilor, care oferă o perspectivă pe termen mai lung în ceea ce privește realizarea transformărilor prevăzute în Pactul verde european.
Investiția de 1 miliard EUR va dezvolta în continuare sistemele și infrastructurile de cunoaștere europene. Cererea de propuneri include oportunități de cooperare internațională prin abordarea nevoilor națiunilor mai puțin dezvoltate, în special din Africa, în contextul Acordului de la Paris(link is external), precum și în contextul obiectivelor de dezvoltare durabilă (ODD).